ABB

Sigaraya Zam Geldi 1 paket sigara 60 TL

EKONOMİ (Web Sitesi) - Web Sitesi | 02.01.2024 - 13:36, Güncelleme: 02.01.2024 - 13:36
 

Sigaraya Zam Geldi 1 paket sigara 60 TL

Türkiye yeni yıla ürün, hizmet ve vergilere yağan zam yağmuruyla girdi. Köprü-otoyol geçişleri, MTV ve trafik cezalarından sonra sigaraya da zam geldi
Türkiye 2024 yılına da zam la uyandı. Köprü-otoyol geçişleri, MTV ve trafik cezalarından sonra bir zam da sigaraya geldi. Ekonomi Haber - Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar ve Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, bir sigara markasına zam geldiğini duyurdu. 1 TL İLE 3 TL ARASINDA ZAM GELDİ 1 TL ile 3 TL arasında değişen zamlardan sonra en düşük sigara fiyatı 52, en yüksek sigara fiyatı ise 60 TL oldu. Öte yandan zamların önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtildi. RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANMIŞTI Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla sigara ve tütün ürünleri üzerindeki nispi ÖTV yüzde 63’ten yüzde 57’ye çekilirken, aradaki fark maktu ÖTV’ye yüklenmişti. Kararla nispi vergi düşürülürken paket başına maktu vergi 1.1043 TL'den 4.8058'e, paket başına asgari maktu tutarı da 22.228’den 28.498'e yükseltilmişti. Bu değişiklik ile 1 paket sigaradaki vergi eşik fiyatı 35.28 liradan 50 liraya çıkmıştı. Böylece 50 liranın altında sigaranın piyasaya sürülme ihtimali de düşürülmüştü. Nispi ÖTV'deki 6 puanlık indirim ise firmaların her 1 liralık maliyet artışını sigara fiyatlarına yansıtabilmek için yapmaları gereken zam tutarını 7.5 liradan 5.2 liraya indirmişti. Maktu ÖTV nedeniyle, sigarada ortalamada 3.5 lira gibi bir zammın olabileceği belirtilmişti.
Türkiye yeni yıla ürün, hizmet ve vergilere yağan zam yağmuruyla girdi. Köprü-otoyol geçişleri, MTV ve trafik cezalarından sonra sigaraya da zam geldi

Türkiye 2024 yılına da  zam la uyandı. Köprü-otoyol geçişleri, MTV ve trafik cezalarından sonra bir zam da  sigaraya geldi.

Ekonomi Haber - Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar ve Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, bir sigara markasına zam geldiğini duyurdu.

1 TL İLE 3 TL ARASINDA ZAM GELDİ

1 TL ile 3 TL arasında değişen zamlardan sonra en düşük sigara fiyatı 52, en yüksek sigara fiyatı ise 60 TL oldu.

Öte yandan zamların önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtildi.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANMIŞTI

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla sigara ve tütün ürünleri üzerindeki nispi ÖTV yüzde 63’ten yüzde 57’ye çekilirken, aradaki fark maktu ÖTV’ye yüklenmişti.

Kararla nispi vergi düşürülürken paket başına maktu vergi 1.1043 TL'den 4.8058'e, paket başına asgari maktu tutarı da 22.228’den 28.498'e yükseltilmişti.

Bu değişiklik ile 1 paket sigaradaki vergi eşik fiyatı 35.28 liradan 50 liraya çıkmıştı. Böylece 50 liranın altında sigaranın piyasaya sürülme ihtimali de düşürülmüştü.

Nispi ÖTV'deki 6 puanlık indirim ise firmaların her 1 liralık maliyet artışını sigara fiyatlarına yansıtabilmek için yapmaları gereken zam tutarını 7.5 liradan 5.2 liraya indirmişti. Maktu ÖTV nedeniyle, sigarada ortalamada 3.5 lira gibi bir zammın olabileceği belirtilmişti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve tarafsizhaber.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.