ABB

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, 21 Ocak'ta Ankara'da!

ANKARA 17.01.2024 - 16:16, Güncelleme: 17.01.2024 - 16:16
 

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, 21 Ocak'ta Ankara'da!

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, 21 Ocak'ta Ankara'ya gelerek hükümete seslenecekler.
Ankara Haber - 3308 sayılı yasa ile sigorta girişleri yapılan ve girişleri emeklilik girişi olarak kabul edilmeyen Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları kamuoyu oluşturmak ve uygulamadaki adaletsizliğin giderilmesi için “ Büyük Ankara Buluşması ” adı altında miting ve basın açıklaması düzenleyecek.   Meslek liseleri ve çıraklık okullarından işletmelere zorunlu olarak çalışmaya yollanan ve sigorta girişleri yapılarak ellerine sigorta kartları verilen, halen e-devlet sisteminde iki tane işe girişleri olan, yıllarca o numara ile işlem görüp sonunda aynı numara ile emekli de olacak ama bugün itibariyle ilk işe girişleri kabul edilmeyen mağdurlar hak arayışını sürdürüyor. 21 OCAK'TA ANKARA'DA HÜKÜMETE SESLENECEKLER Staj ve çıraklık sigortası mağdurları Türkiye genelinde örgütlenerek önce 18 ilde dernek ve ardından kısa sürede federasyon çatısı altında birleşti. Türkiye’nin dört bir yanından toplanacak federasyona bağlı dernek üyeleri ve çalışan mağdurlar, bu kez Ankara’da buluşuyor. 21 Ocak 2024 Pazar günü saat 12.00’de Anıtpark’ta yapılacak açık hava mitinginde hükûmete seslenerek çözüm beklentilerini yeniden kamuoyuna açıklayacaklar. Mağdurlar saat 10.00’da da Anıtkabir’i ziyaret edecek. Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Samsun Derneği Başkanı Murat Aydın, büyük buluşma için Samsun olarak hazırlıkların devam ettiğini ve adına yakışır büyük bir buluşma olmasının planlandığı açıkladı. " İlk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de sayılacak şekilde sigortanın başlangıç tarihi olarak kabul edilmesini istiyoruz" Staj ve Çıraklık mağdurlarını EYT çıktıktan sonra ortaya çıkan bir grup olarak düşünülmemesi gerektiğini kaydeden Başkan Aydın, “Hakkımız olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz. E-Devlet’te gözüken ilk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de sayılacak şekilde sigortanın başlangıç tarihi olarak kabul edilmesini istiyoruz. O gün itibariyle bizim bilgimiz dışında eksik yatan primlerin sorumlusu biz değiliz, ortada fiili çalışma var, maaş aldık. Bu sorunu çözmek siyasilerin ve sosyal devletin görevi ve borcudur.”dedi. 38 YILLIKL HAK ARAYIŞI DEVAM EDİYOR Yerel seçimlerden önce 38 yıllık staj ve çıraklık sigortası sorununun çözülmesi gerektiğini kaydeden Aydın, şöyle devam etti: “Çalışma hayatına erken yaşlarda başlayan staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının, staj ve çıraklık başlangıçları uzun vadeli sigorta koluna başlangıç sayılmasının zamanı geldi de geçiyor. Biz yıllardır bu mağduriyeti çözmeye çalışıyoruz.” ( Tarafsız )   
Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, 21 Ocak'ta Ankara'ya gelerek hükümete seslenecekler.

Ankara Haber - 3308 sayılı yasa ile sigorta girişleri yapılan ve girişleri emeklilik girişi olarak kabul edilmeyen Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları kamuoyu oluşturmak ve uygulamadaki adaletsizliğin giderilmesi için “ Büyük Ankara Buluşması ” adı altında miting ve basın açıklaması düzenleyecek.

 

Meslek liseleri ve çıraklık okullarından işletmelere zorunlu olarak çalışmaya yollanan ve sigorta girişleri yapılarak ellerine sigorta kartları verilen, halen e-devlet sisteminde iki tane işe girişleri olan, yıllarca o numara ile işlem görüp sonunda aynı numara ile emekli de olacak ama bugün itibariyle ilk işe girişleri kabul edilmeyen mağdurlar hak arayışını sürdürüyor.

21 OCAK'TA ANKARA'DA HÜKÜMETE SESLENECEKLER

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları Türkiye genelinde örgütlenerek önce 18 ilde dernek ve ardından kısa sürede federasyon çatısı altında birleşti. Türkiye’nin dört bir yanından toplanacak federasyona bağlı dernek üyeleri ve çalışan mağdurlar, bu kez Ankara’da buluşuyor. 21 Ocak 2024 Pazar günü saat 12.00’de Anıtpark’ta yapılacak açık hava mitinginde hükûmete seslenerek çözüm beklentilerini yeniden kamuoyuna açıklayacaklar. Mağdurlar saat 10.00’da da Anıtkabir’i ziyaret edecek.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Samsun Derneği Başkanı Murat Aydın, büyük buluşma için Samsun olarak hazırlıkların devam ettiğini ve adına yakışır büyük bir buluşma olmasının planlandığı açıkladı.

" İlk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de sayılacak şekilde sigortanın başlangıç tarihi olarak kabul edilmesini istiyoruz"

Staj ve Çıraklık mağdurlarını EYT çıktıktan sonra ortaya çıkan bir grup olarak düşünülmemesi gerektiğini kaydeden Başkan Aydın, “Hakkımız olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz. E-Devlet’te gözüken ilk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de sayılacak şekilde sigortanın başlangıç tarihi olarak kabul edilmesini istiyoruz. O gün itibariyle bizim bilgimiz dışında eksik yatan primlerin sorumlusu biz değiliz, ortada fiili çalışma var, maaş aldık. Bu sorunu çözmek siyasilerin ve sosyal devletin görevi ve borcudur.”dedi.

38 YILLIKL HAK ARAYIŞI DEVAM EDİYOR

Yerel seçimlerden önce 38 yıllık staj ve çıraklık sigortası sorununun çözülmesi gerektiğini kaydeden Aydın, şöyle devam etti: “Çalışma hayatına erken yaşlarda başlayan staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının, staj ve çıraklık başlangıçları uzun vadeli sigorta koluna başlangıç sayılmasının zamanı geldi de geçiyor. Biz yıllardır bu mağduriyeti çözmeye çalışıyoruz.” ( Tarafsız

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve tarafsizhaber.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.